Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, staje się ona niezbędna pośród osób, które miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże lepiej dobrane metody leczenia. Szczególnie ważne jest też niebagatelizowanie objawów, ponieważ w wielu przypadkach mogą się one wzmacniać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a wciąż borykają się z silnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza pomoc z fizjoterapeutą jest ważna, aby opracować spersonalizowany plan działania również rehabilitacji. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg nowych zabiegów, z jakich niektóre cieszą się ogromniejszą popularnością ze względu na ich efektywność i korzyści dla chorych. Oto kilka znanych zabiegów stosowanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może wspomóc w zmniejszeniu bólu oraz polepszeniu krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być dobrą metodą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu regeneracji tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID ważne są też treningi relaksacyjne, które mają na celu redukcję stresu, polepszenie samopoczucia oraz regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach związanych z długim stresem oraz zwiększać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną pacjenta.


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest dodatkową popularną technologią wykorzystywaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu nowych metod manualnych przez rehabilitanta w celu poprawy zakresu ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozwijanie mięśni, oraz wszystko to robione jest zgodnie z indywidualnymi sprawami chorego.
Wszelkie te metody mogą być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być ustalony z fizjoterapeutą, który dopasuje terapię do osobistych potrzeb również stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest też systematyczne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.