Fizjoterapia po COVID po przebyciu infekcji, staje się ona konieczna pośród osób, które miały kontakt z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od infekcji. Rehabilitacja po COVID jest potrzebna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże lepiej dopasowane formy leczenia. Niezwykle kluczowe jest także niebagatelizowanie objawów, gdyż w wielu wypadkach mogą się one wzmacniać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z poważnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dopasowana do swoich potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza rada z rehabilitantem jest ważna, aby opracować spersonalizowany plan działania oraz fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 obejmuje szereg różnych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność i zalety dla chorych. Oto kilka popularnych zabiegów używanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w obniżeniu bólu i poprawie krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną formą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i przyspieszeniu procesu naprawy tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia i regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach połączonych z długim stresem i poprawiać ogólną kondycję umysłową i fizyczną klienta.


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest inną prostą formą stosowaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu nowych metod manualnych przez rehabilitanta w celu polepszenia kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego i złagodzenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozwijanie mięśni, i wszystko to wykonywane jest zgodnie z indywidualnymi sprawami chorego.
Wszelkie te metody mogą być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów winien być uzgodniony z lekarzem, który dopasuje terapię do osobistych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest także systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.