Microdiscektomia jest to mało inwazyjny zabieg operacyjny, jaki ma za zadanie złagodzić objawy bólu kręgosłupa. Jego celem jest obniżenie ucisku nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest przeważnie przeprowadzanym według statystyk zabiegiem chirurgicznym. Używa się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy dobrze usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zminimalizowaniu bólu pomiędzy dyskami, ale także zminimalizowaniunapięcia w obrębie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem błyskawicznym oraz rzadko niesie ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę używanych często metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym pod całkowitą narkozą. Pacjent układa się wygodnie na brzuchu, gdzie robione są badania z daniem kontrastu, które dobrze określają miejsce operacji. Powszechnie wykorzystuje się tu rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odginane, aby chirurg posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego chirurg wycina zniszczony dysk czy przepuklinę. Zabieg nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Później doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to raptem kilkanaście procent. Chory może odczuwać dyskomfort i mieć problemy z poruszaniem się. Może też pojawić się dyskomfort podczas leżenia.
Microdiscektomia wykonywana jest głównie:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w stopach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w nogach

Microdiscektomia jak wygląda rehabilitacja?
W momencie pierwszych 3 tygodni należy pójść do specjalisty. Te pierwsze tygodnie są najistotniejsze. Najdoskonalszym rozwiązaniem jest tu seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i ograniczy ból. Podczas rehabilitacji po microdiscektomia zalecane są też elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy swoistego typu treningi połączone z utrzymaniem prawidłowej postawy lub chodzenia.

Zalecane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po jakimś czasie dyskomfort może wrócić. Ale według wyliczeń tyczy toż jakieś 10% wszystkich pacjentów. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego. Podczas operacji nie każde części dysku mogły zostać usunięte.
Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274, a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, które potrafią wystąpić w momencie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie cz takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne podczas zabiegu lub po nim.