Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, jaki posiada zniwelować ból w jego zakresie. Jest jedną z najczęściej robionych operacji. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, by osiągnąć jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez pacjenta. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma okazji jego zlikwidowania innymi technologiami. Microdiscektomia może być przeprowadzana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest także wykonywana jednak czas czekania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to głównie choroby powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego spowodowane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują chorzy może powodować duży dyskomfort. Nasila się on podczas treningu czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może skutkować ucisk na nerw i ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle operacja trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie tabletkami? Wszystkiej leki powinny być zapisywane pod kontrolą lekarza. Istotne jest by, korzystać także a tabletek rozkurczających. Jednak miejmy na uwadze jeżeli ból stoi się niezwykle duży to powinniśmy pomyśleć o operacji. Nauka dobrego podnoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym wypadku konieczna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to równomierne rozproszenie sił oddziałujących na kręgosłup i hamuje nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • ulokowanie przepukliny w zakresie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, jakie są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni raty bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć trochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najczęstszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto udać się na zabieg. Na pewno tak, gdyż często dyskomfort może powodować na zakłócenia w tradycyjnym życiu.