Rehabilitacja po udarze jest niesamowicie poważną kwestią, żeby jak najszybciej zacząć terapię osób po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu chory powróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po nowotworach i chorobach układu krążenia. Dostrzegamy jak mnóstwo pań ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zaczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które blokują dopływ krwi i zmniejszają ważne czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do sprawności przed infekcją. W zależności co zostało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być panią niezależną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być wdrożona jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie chory przebywa w szpitalu. Okres jej trwania bywa różny, zwykle jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap kolejny to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej wrócić do formy przed udarem. Trwa on wyjątkowo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej bo nawet do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach robionych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • wielkości i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony najbliższych.

Doskonałą techniką jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najwspanialszą pomoc osiągnie on w specjalistycznych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu winniśmy przygotować środowisko i pożądany sprzęt, tak żeby chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Niezmiernie istotne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności robienia podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Istotnym czynnikiem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia niezależności. Jeżeli chory wymaga niezbędnej pomocy możemy także zatrudnić specjalistę który co parę dni będzie robił ćwiczenia. Istotne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% osób po udarze odzyskuje pełną swobodę, jednak jeżeli terapia u nas była niezwykle przydatna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Stąd tak istotne jest żeby rehabilitacja po udarze była osiągalna dla wszystkich na ogromnym poziomie.