Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niezmiernie istotna i konieczna, bez niej pacjent nie powróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów operacyjnych, w jakim następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie korzystania zasadniczo z fizykoterapii, do której możemy zaliczyć:

  • zwiększenie siły fizycznej
  • poprawa ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa sprawności i całkowitej kondycji chorego

Na samym początku już drugiego dnia po operacji zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym istotnym momentem jest edukacja poruszania się o kulach. Po operacji chory chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie zalecane jest robienie łatwych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji chorego i zaczęciu zadań jak unoszenie nogi itp. Gdy już opuśćmy klinikę jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do mieszkania fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem fachowca, który zadba o właściwą postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być przeprowadzane regularnie i w odpowiedni sposób. Charakterystyczny jest tutaj czas w jakim zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 będzie szybsza jak ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich robienia ze względu na bólu, jednak rehabilitant ułatwi nam dopasować zakres zadań do własnych granic. Należy mieć na uwadze, aby kilka dni po operacji zachować zdrowy umysł i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni wspierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam poruszanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku winna być dopóki dopóty nie wrócą nam siły i stabilność. Następnie lekarz poleci nam przejście na 2 kule i zaczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla osób zdrowych nie stanowi to problemu jednak u kobiet po takich operacjach przeważnie jest to niezwykle ogromny wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich słabości może niestety troszkę trwać.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka poruszania się nie należy do prostych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę tylko na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Nigdy nie rób tego na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Natomiast u niektórych może trwać krócej. Istotne jest abyśmy się do zaleceń eksperty i ćwiczyli systematycznie.